Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 13:46 Bu haber 1614 kez okundu
 
Ekmeklerde artık...
ekmek ve ekmek çeşitlerinin kağıt veya plastik ambalajlarla satılması yönünde ilgili kurumlara gönderilen..
SAĞLIK Haberi
Ekmeklerde artık...

Ekmeklerde ambalajsız, pazar, manav, sokaklarda veya seyyar araçlarda satılmayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, ekmek ve ekmek çeşitlerinin kağıt veya plastık ambalajlarla satılması yönünde ilgili kurumlara gönderilen genelge de  "korona virüs salgınının devam ettiği süre içinde, bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiği" belirtilerek, şöyle denildi:
"Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri belirtilen 3 çeşitte satılabilecektir. Hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde, ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir.
Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler, sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir. Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlar da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır." denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekmeklerde, artık...,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });