Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 19:00
 
Düşünceleri yok olmadı…
27 yıl önce hain bir tuzakla aramızdan ayırdıkları araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun...
GÜNDEM Haberi
Düşünceleri yok olmadı…

27 yıl önce hain bir tuzakla aramızdan ayırdıkları araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun vefatı nedeniyle bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Bir pazar günü, maalesef korkusuzca yazan kalemi kırdılar. Tabii onlar kalemini kırarken onun düşüncelerini yok ettiklerini sandılar ama şunu görüyoruz ki 28 yıl sonra bile bir hayali düşünceleri, birileri tarafından böyle zamanlarda coşku ile yaşatılıyorsa o aydın ölmemiştir, yaşıyordur ve yaşatılacaktır” dedi.

İl Başkanı Kiraz açıklamasında, “24 Ocak 1993 tarihinde karlı bir Ankara sabahında Uğur Mumcu’yu hain bir tuzak sonucu katlederek, aramızdan ayırdılar. İçimizdeki acısı halen taze” ifadelerine yer verdi.

Kiraz, Türkiye’nin tarihsel süreç boyunca pek çok karanlık olaydan dolayı; birçok aydın, gazeteci ve siyasetçinin katledildiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Uğur Mumcu her zaman kaçakçıların, yobazların ve hırsızların baş düşmanı ve korkulu rüyası oldu. Aynı zamanda hep cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, laik, sosyal hukuk devletinin ve demokrasinin yanında oldu. Kendisini saygıyla anıyoruz. Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa, hukukun üstlüğü sağlanacaksa katiller bulunup ortaya çıkarılmalıdır. Suçlular ortaya çıkarılmadığı için Uğur Mumcu ve Mumcuların davaları halkın vicdanında devam ediyor. Bu tür cinayetler insanlık suçudur. Bu insanlık suçlarının bir kez daha yaşanmamasını haykırıyoruz. Mumcu, ülkesini ve insanlarını seven, haksızlıklara karşı koyan bir mücadele insanıydı ve direnişin adıydı. Onun tek silahı vardı o da keskin kalemiydi. Bir karlı Pazar günü kalemini kırdılar. Ama unutmasınlar ki 28 yıl sonra bile bir aydının düşüncelerini halen birileri savunuyorsa o aydın yaşıyor demektir.”

İl Başkanı Kiraz, faili meçhul cinayetler ve karanlık olayların ülkenin en önemli problemleri olarak her zaman karşılarına çıktığına yer vererek, “Bu cinayetlerin en önemlilerinden biri de Uğur Mumcu cinayetidir. Aradan geçen bunca yıla rağmen içimizdeki yeri doldurulamadı. Acısı hala tazedir. Uğur Mumcu ölmedi, onu katlettiklerini zannediyorlar. Ama bir insan düşünceleriyle, sözleriyle hala taze ise onu anan herkes Uğur Mumcu adına şiirler okuyup, mumlar yakıyor ve Uğur Mumcu’yu biliyorlarsa, onu öldürememişler demektir. Uğur Mumcu'nun düşüncelerini yok edememişler demektir. Uğur Mumcu'yu anarken aslında kaybettiğimiz, katledilen bütün gazetecilerimizi, fail meçhule kurban giden bütün değerlerimizi anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düşünceleri, yok, olmadı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });