Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 08:59 Bu haber 3974 kez okundu
 
Dükkanları kapalı, vergi ve harçları çalışıyor
Elazığ depremi nedeni ile ilimizde 27 okul için yıkım kararı çıkmıştır yıkılan bu okulların yenileri
SİYASET Haberi
Dükkanları kapalı, vergi ve harçları çalışıyor

Deprem ve pandemi süreciyle kapanan okullarda bulunan kantinci esnafının ödediği vergi, SSK, Bağkur, Belediye harçları, oda aidatları, muhasebe ücreti gibi giderlerinin hala devam etmesi nedeniyle icralık durumda olduğunu belirten MHP İl Başkanı Samanlı;  “Kapatılan okullarda ticari faaliyetlerini sürdüren il genelinde ki yaklaşık 250 kantin işletmecisi kardeşimiz işsiz kalarak hiçbir yardım ve destek almadan yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. 250 kantin işletmecisi, yanlarında çalışan personeller ve aileleri de dahil olmak üzere yaklaşık 5000 vatandaşımızın bu anlamda mağduriyeti söz konusudur.” İfadeleriyle kantinci esnafına destek verilmesi gerektiğini belirtti. İl Başkanı Mesut Samanlı’nın yaptığı yazılı basın açıklamasında;

“Ülke ve Millet olarak her tarafı saran pandemi illeti vesilesiyle yaşamakta olduğumuz bu zor günlerde şüphesiz ki toplumun her alanı olumsuz olarak etkilenmiştir. Yaşanan bu süreçte başta sağlık olmak üzere eğitim ve ticari faaliyetler gibi pek çok alanda ciddi aksaklıklar yaşanmaya devam etmektedir.

Ticari faaliyetlerde pek çok sektör ciddi olarak etkilenip bu süreci en hafif bir şekilde atlatmaya çalışmaktadır. Bu anlamda özellikle ilimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren kantin işletmelerinin de ciddi mağduriyetleri oluşmaktadır.

Malatya ilimizde 2010 yılında faaliyetlerine Türkiye kantin işletmecileri esnaf dernekleri federasyonuna bağlı olarak başlayan Malatya kantin işletmecileri esnaf derneğine bağlı esnaflarımız da yaşanan bu zorlu süreçte ciddi mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Pandemi süreci vesilesiyle kapatılan okullarda ticari faaliyetlerini sürdüren il genelinde ki yaklaşık 250 kantin işletmecisi kardeşimiz işsiz kalarak hiçbir yardım ve destek almadan yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. 250 kantin işletmecisi, yanlarında çalışan personeller ve aileleri de dahil olmak üzere yaklaşık 5000 vatandaşımızın bu anlamda mağduriyeti söz konusudur.

24.01.2020 tarihinde meydana gelen Elazığ depremi nedeni ile ilimizde 27 okul için yıkım kararı çıkmıştır yıkılan bu okulların yenileri yapılana kadar bu okullarda ki esnaf kardeşlerimiz işsiz kalmış olup hiçbir destekten ise faydalanamamışlardır.

Yine kantin işletmecilerimiz bu süre zarfında Bağ-kur primleri, geçici vergileri, damga

vergileri, belediyelerin almış oldukları çevre temizlik vergileri, odaların almış oldukları aidatlar ve muhasebe ücretlerinin devam etmesi ile ticari faaliyetlerini sürdüremeyen kantin işletmecisi vatandaşlarımız icralık duruma gelmişlerdir.

 

Kantin işletmecisi esnaflarımıza bir an evvel gereken desteklerin verilmemesi durumunda pek çok esnafımız yakın zamanda sözleşmelerini fesih ederek iflas etmek durumunda kalacaktır.

Bu anlamda yetkililerimizin bir an evvel kantin işletmecisi esnaflarımızın bu zor ve sıkıntılı durumlarına sessiz kalmayarak gereken adımların atılmasını ve kantin işletmecisi esnaflarımızın sorunlarının çözülerek bu zorlu pandemi sürecinin sona ermesini temenni ediyorum.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dükkanları, kapalı, vergiler devam,ediyor, MHP, Malatya, kantinci
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });