Haber Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 10:50 Bu haber 1139 kez okundu
 
Doktorlara geleneksel tıp anlatıldı
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp bir arada. Tabipler Odasının sohbet toplantısının bu..
SAĞLIK Haberi
Doktorlara geleneksel tıp anlatıldı

Geleneksel ve modern tıp bir arada. Tabipler Odasının  sohbet toplantısının bu ayki konusu geleneksel ve tamamlayıcı tıp, konuğu ise TÖTM’nin eski başhekimlerinden ve İnönü Üniversitesi Öğretim üyelerinden GETAT Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakan Parlakpınar’dı. Tema ise  “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Mevzuatı ve İnönü Üniversitesi Örneği” başlığı idi. 

Tabipler Odası toplantı salonunda yapılan ve Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Şube Müdürü Dr. Kemal Şener, İnönü Üniversitesi Tıp FDakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Vardı, Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ünal, TÖTM Hastane Müdürü Ahmet Sönmez ve çok sayıda tabip katıldı.

Dünya da ve Türkiye’de GETAT Merkezlerinin, tanımı, eğitimleri ve klinik araştırmaları ile gelişimi, güncel durumu ve işleyişini görsel sunum eşliğinde örneklerle anlatan Prof. Dr. Parlakpınar “Türkiye’de uygulanan 15 tedavi yönteminin 11 tanesi TÖTM’de uygulanıyor. Bunlar Kupa terapi (hacamat)Hirudoterapi (sülük) Akupukuntur, Hipnoz, ozon uygulaması,  fitoterpi, mezoterapi, maggot (larva) terapi,  Apiterapi (arı ve arı ürünleri) proloterapi ve müzikoterapi uygulamasıdır” Bilgilerini verdi.  Modern tıbbın varlığı tartışılmaz ama alternatif ve tamamlayıcı tıbba doğru bir yönelim olduğunu belirten Prof. Dr. Parlakpınar, var. Uzman kurum-kuruluş ve kişilerin bu konuya sahip çıkmaları gerekir.” İfadeleriyle TÖTM’nin GETAT alanında önemli bir merkez olduğunu belirtti.

Konuşmasını son bölümünde sağlık turizmi açısından önemli bir proje olan “İspendere İçmeceleri” ile ilgili gelişmeleri anlatan Prof. Dr. Parlakpınar, “ İçinde terapi odaları da olan binamız hazır, tesiste görev alacak hoca ve hemşireler hazır. Personel eksikliğimiz yok denecek kadar az ama tefrişatı ile sağlık malzemeleri anlamında sıkıntılar var” diyerek İspendere İçmeceleri hakkında bilgiler verdi.

Tabipler Odası Şube Başkanı Erol Karaaslan’da “ Tabipler Odası olarak bu merkezi bir an önce Malatya’ya kazandırılması için biz de Oda olarak gereken katkıyı sunmaya hazırız” dedi.     

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doktorlara, geleneksel, tıp, anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });