Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 19:02
 
Çift katlıda hayret verici artış
2017 yılında 123 çift katlı mezar yeri satın alan vatandaş 2019'da...
YAŞAM Haberi
Çift katlıda hayret verici artış

Çift katlı mezar satışlarında yüzde 800’a yakın artış yaşandı. 2017 yılında 123 adet çift katlı mezar yerini satın alan vatandaşlar, 2018 yılında 302 ve 2019 yılında 915 çift katlı mezar yeri satın aldı. Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünün 2019 yılı faaliyetleri konusu ile yayınlanan bültende, taziye çadırlarının yenilenmesi, cenaze nakil araç sayısının artması ve mezarlıkların ağaçlandırılması gibi konular yer aldı.

Çadırlar yenilendi

Taziye çadırlarını yenileyen Büyükşehir Belediyesi, mevcut cenaze nakil araçlarına da 3 adet ilave yaptı. Kuvvetli rüzgârlarda uçan taziye çadırları şikayetlere neden olunca Büyükşehir Belediyesi çareyi çadırları yenilemekte buldu. Çadırları yenileyen Büyükşehir Belediyesi çadırlarda kullanılan müştemilatı da yeniledi.  Konu ile ilgili yayınlanan bültende;

Malatya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü vatandaşların acılı günlerinde taziyelerini daha nezih bir ortamda kabul edebilmesi için her türlü imkânı seferber ediyor. Bu kapsamda Taziye çadırlarıyla birlikte sandalye, masa, çay makinesi, çay, şeker, bardak, kışın soba göndererek vatandaşların acısına ortak oluyor.

Bu hizmetlerin yanında Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ayrıca il dışına ve ilçelere de defin edilecek olan cenazeler için de vatandaşlara yardımcı oluyor.

Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından 2019 yılı içerisinde 442’si il dışı, 614’ü ilçelere olmak üzere 1056 cenaze nakil hizmetini gerçekleştirdi. Bu hizmetler Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından cenaze nakillerinde kullanılmak üzere 3 adet yeni cenaze nakil aracı alınarak hizmete sunuldu. Taziye hizmetlerinde kullanılmak üzere vatandaşların mağdur edilmemesi için mevcut malzemelere ek olarak 2 bin adet plastik sandalye, 100 adet katlanabilir plastik masa ile 20 adet elektrikli çay semaveri de alındı.

Ayrıca 20 adet çadır alımı yapıldı, 17 adet ray sistemli körüklü çadır yapımı için malzeme temini yapılarak, çadırların imalatlarına başlandı.

915 adet çift katlı mezar vatandaşlar tarafından alındı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki yıllarda vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda başlatmış olduğu 2 katlı mezar uygulamasına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşlar tarafından 2019 yılı içerisinde 915 adet çift katlı mezar alımı gerçekleştirildi.

Şehir Mezarlığında ücretsiz çay ve su ikramı

Şehir Mezarlığında Büyükşehir Belediyesine ait olan kafeteryada ise mezarlığa gelen binlerce vatandaşa ücretsiz çay ve su ikramı yapıyor.

5 bin fidan dikildi

Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından Şehir Mezarlığının her türlü temizlik ve bakımının yanında, ayrıca ağaçlandırma çalışmalarına da büyük önem veriliyor.

2019 yılı içerisinde 5 bin adet çam fidanı şehir mezarlığında toprakla buluşturuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çift, katlıda, hayret, verici, artış,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });