Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 16:47
 
CHP'li Ağbaba İstifa edene kadar Meclis Başkanını tanımayacağız
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı hakkında bir açıklama yaptı...
SİYASET Haberi
 CHP'li Ağbaba İstifa edene kadar Meclis Başkanını tanımayacağız

CHP'li Ağbaba, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın AKP'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda açıklamada bulundu. Ağbaba'nın yaptığı açıklama şu şekilde:

ANAYASANIN 94. MADDESİ

"Anayasa’nın 94’üncü maddesi, TBMM Başkanın üyesi bulunduğu siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamayacağını belirtmektedir.

Yasa bu kadar açıkken, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmeden AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanması tuzun kokmasıdır.

'AKP PROPAGANDASI YAPIP, BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ÇALIŞARAK ETTİĞİ YEMİNE SADIK KALMAYACAKTIR'

Yeri geldiğinde kul hakkını dilinden düşürmeyen Binali Yıldırım, meclisin makam arabasıyla, korumalarıyla, vatandaşın vergileriyle AKP propagandası yapıp,  belediye başkanlığı için çalışarak mecliste ettiği yemine bağlı kalmayacaktır.

AKP ve Saray Hükümeti hukuku ayaklar altına alan tavrına bir an önce son vermelidir. Danıştay’ın öğrenci andını tanımamak, AİHM kararlarını uygulamamak, Anayasanın açık hükmünü görmezden gelmek kabul edilemez.

'BU ÜLKE KABİLE DEVLETİ DEĞİLDİR'

Bu ülke kabile devleti değildir. AKP Türkiye’yi kabile devleti haline getirmek istese de Türkiye yasalarla yönetilen bir ülkedir. Meclis Başkanının, meclisin çıkardığı yasaya uymaması aymazlıktır. Devleti yönetenlerin yasalara uymadığı ülkede, vatandaşların  yasalara uyması beklenir mi? Bu absürt duruma bir an önce son verilmelidir. Binali Yıldırım,  Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmezse kendisini tanımadığımızı belirtmek isteriz.".

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: , CHP'li, Ağbaba, İstifa, edene, kadar, Meclis, Başkanını, tanımayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı