Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 14:25
 
Çalık, söz verdi 2020 yılında açılacak
Malatya- Sivas Karayolu güzergahında bulunan Tohma Köprüsü, 2020 yılı..
SİYASET Haberi
Çalık, söz verdi 2020 yılında açılacak

İnşaa faaliyetleri devam eden Malatya- Sivas Karayolu güzergahında bulunan Tohma Köprüsü, 2020 yılı bitmeden hem karayolu hem de demiryolu ulaşımının hizmetine sunulacağı sözünü veren AKP Milletvekili Çalık, “Malatya-Hekimhan, Hekimhan-Sivas ulaşım yatırımlarımız devam ediyor ve şu anda yaklaşık 86 milyon TL'lik projeyle Yazıhan-Hekimhan-Kangal yol güzergahını bize yakınlaştıracak Tohma Köprümüz, Allah nasip ederse 2020 yılında kazandırılmış olacak” ifadeleriyle Tohme Köprüsünün 2020 yılında tamamlanacağı sözünü verdi. AKP Milletvekili Öznur Çalık’ın Yazıhan Belediyesini ziyareti sırasında yaptıtığı yazılı açıklamada;

“Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Yazıhan Belediyesi'ne giderek Belediye Başkanı Nevzat Öztürk'ü ziyaret etti. Belediyenin çalışmaları ve Yazıhan'a yapılan yatırımlarla alakalı istişarelerde bulunan Çalık, daha sonra Yazıhan-Hekimhan yolu üzerinde bulunan ve Karakaya Barajı’nın geçişini sağlayan Tohma Köprüsü’nde de incelemelerde bulundu.

517 metre uzunluğundaki Tohma Köprüsünün yapım çalışmasını yakından inceleyen ve detaylı bilgi alan Çalık, “Malatya-Hekimhan, Hekimhan-Sivas ulaşım yatırımlarımız devam ediyor ve şu anda yaklaşık 86 milyon TL'lik projeyle Yazıhan-Hekimhan-Kangal yol güzergahını bize yakınlaştıracak Tohma Köprümüz, Allah nasip ederse 2020 yılında kazandırılmış olacak” dedi.

Tohma Köprüsü ile ilgili müteahhit firma ile görüştüklerini aktaran Çalık, “Özellikle bitiş tarihini istedik. 2020’nin sonu itibariyle Tohma Köprüsü’nün Türkiye’de Osmangazi Köprüsü’nden sonra ikinci aynı sistemle yapılan köprü olarak Hekimhan-Yazıhan ve Kangal köprüsü Malatya’da inşa edilmiş olacak. 517 metrelik bir köprü olacak. Çok önemli bir hizmeti yaklaşık 86 milyon TL, yan bağlantı yollarıyla birlikte 100 milyon TL'lik bir hizmeti 2020 yılında kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Çalık, Tohma Köprüsü’nün Malatya-Elbistan, Yazıhan-Hekimha-Kangal yolu üzerinde Karakaya Barajı geçişini hem de demiryolu geçişini sağlayan ve 1986 yılında tamamlanan Tohma Köprüsü’nde Yazıhan-Hekimhan-Kangal yolundaki bölünmüş yol çalışmalarının başlamasıyla mevcut köprünün bulunduğu kesimdeki yol standartlarındaki kaliteyi artıracağını kaydederek, “Tohma Köprüsü’nde 4 bin 360 metre fore kazık imalatı yapılırken, bu fore kazık imalatında bin 105 ton donatı kullanıldı” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalık,, söz, verdi, 2020, yılında, açılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });