Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 21:41
 
Büyükşehir’in memurları değiliz’
İyi Partili Karakuş’tan sert çıkış. Hanımınçiftliği ve Orduzu semtlerinin kat yüksekliğinin belirlendiği
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir’in memurları değiliz’

Haber: Yaşar KARAASLAN 

İyi Partili Karakuş’tan sert çıkış. Hanımınçiftliği ve Orduzu semtlerinin kat yüksekliğinin belirlendiği madde üzerine söz alan İyi Partili Muzaffer Karakuş, “ Battalgazi Belediyesi Meclis Üyeleri Büyükşehir Belediyesinin memurları değildir. Hele hele de Gükan’ın emir eri hiç değildir. Biz Meclis üyeleri olarak onlardan bağımsız kararımızı alaım onjlara gönderelim. Kabul edilir veya edilmez. O ayrı bir konu” ifadeleriyle meclisin Büyükşehir Belediyesi güdümünde olmaması gerektiğini vurguladı.

Battalgazi Belediye Meclisi, Ekim Ayı İlk oturumu  Başkan Osman Güder Başkanlığında toplanarak gündemde yer alan maddeleri oylayarak karara bağladı.

Oylanarak karara bağlanan maddeler şöyle;  

Eskimalatya Mahallesi 3141, 3146, 293/5 ve 293/6 nolu parseller(TOKİ Evlerinin yapılacağı YİBO Okulu yanı) için istenen imar değişikliği talebi komisyon kararı doğrultusunda ertelendi.

Haciabdi Mahallesi 238 ada 81 nolu parselde uygulama imar planı değişikliği talebi oy çokluğuyla onaylandı.

Hanımın Çiftliği ve Orduzu Mahallelerini kapsayan yaklaşık 1.600 hektarlık16 bin dönüm9 alanda yapılacak binaların kat adedinin mahallelere göre 2-3-4-5 kat olarak belirleyen uygulama revizyon imar planı değişikliği teklifi üzerine söz alan İyi Parti Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, Malatya Belediyesi tarafından Hanımınçiftliği ve Orduzu Beldeleri için yapılan imar planları neden güncellenmiyor. O plan yöre halkı tarafından da genel kabul görmüştü. O plan üzerinde niye çalışılmadı. Büyükşehir böyle istiyor diyorsunuz, Battalgazi Belediye Meclis Üyeleri Büyükşehir Belediyesinin memurları değil, Selahattin Gürkan’ın emireri de hiç değil” ifadeleriye yapılan plan değişikliğine karşı olduklarını söyledi. Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Sağlam, “   1. 5000’lik nazım imar planı doğrultusunda yaptığımız uygulama imar plan revizyonu, Büyükşehir Belediyesine gidecek, onaylanırsa askı süreci başlayacak. Memnun olmayan vatandaşlar askı süresi içerisinde itirazlarını yapabilir.” Diyerek plan değişikliği ile yaşanacak süreçleri anlattı. “ TOKİ’nin  Gelinciktepe’ye 6 katlı binalar dikiyor, neden vatandaşla 4-5 kat?” yönlü soruya da Başkan Yardımcısı Sağlam,“ Plan kararlarımızda parsel bazlı değişiklikler kesinlikle yer almıyor. İleriki süreçte ada bazlı-bölge bazlı plan tadilatları talebi gelirse onları da değerlendiririz” ifadeleriyle yanıtladı.  Kat adedini belirleyen değişiklik talebi oyçokluğuyla kabul edildi.

Özel bir şirket tarafından Gülümuşağı sınırları içerisinde kurulacak olan Rüzgar Enerji Santrali (RES)için plan değişikliği talebi kabul edildi.

Çamurlu Mahallesi 970 parseldeki mera tahsisli 40 dönümlük alanın mera tahsisinin kaldırılması için gerekli işlemlerin başlatılması maddesi  de kabul edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir'in memuru, değiliz, Muzaffer Karakuş, Battalgazi, Belediye Meclisi
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });