Haber Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 23:20
 
Büyükşehir Belediyesinin afet eylem planı yok!
Riskli binaların sayısı, vasıflı toplanma alanları ve toplanma alanlarına ulaşımı sağlayacak..
Çevre Haberi
Büyükşehir Belediyesinin afet eylem planı yok!

Riskli binaların sayısı, vasıflı toplanma alanları ve toplanma alanlarına ulaşımı sağlayacak acil ulaşım yolları hala belirlenmiş değil.

Kent merkezinde bulunan bina stokunun yüzde 70’e yakının riskli olduğu, geçici kentlerin kurulabileceği, elektrik, su, ısınma, duş, tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği altyapıya sahip büyük ve geniş alanlarda kurulması gereken toplanma alanlarının olmadığı ve toplanma merkezlerine ulaşımın nasıl sağlanacağı konusunda herhangi bir bilgi de yok.  

Büyükşehir Belediyesi Meclisinin Eylül Ayı ilk oturumunda CHP Grubu tarafından verilen “Deprem Eylem Planının olup-olmadığı” önergesi, aradan 1 aydan fazla zaman geçtiği halde yanıtlanmadı. Önergenin akıbetini sorduğumuz yetkililer “ Önerge, ilgili komisyonlara havale edildi ama bu konu komisyonların gücünü çok çok aşan bir durum. Konunun uzmanlardan oluşan bir alt komisyon kurulması gerekir.  Şu anda alt komisyon kurulsun mu kurulmasın mı? Aşamasındayız.” İfadeleriyle deprem eylem planıyla ilgili net bir yanıt veremediler.

İşin özeti Büyükşehir Belediyesinin şu anda “Doğal afet eylem planı” yok!

CHP’nin verdiği önerge de;

“Malatya’da, Doğu Anadolu Fay hattı, Malatya- Ovacık Fay hattı ve Çöşnük Fay Hattı. Bu fay hatları da Malatya’nın ne kadar riskli bir bölgede olduğunu göstermektedir. Bu amaçla;

Malatya Büyükşehir Belediyesinin orta ve uzun vadede bir deprem eylem planı var mıdır?

Riskli binalar tespit edildi mi? Çözüm yolları bulundu mu? Zemini kötü binalar tespit edildi mi çözüm yolları bulundu mu? Toplanma alanları tespit edildi mi, tespit edilen alanların alt yapısı yapıldı mı? Vatandaş bilgilendirildi mi? Ayrıca bu çalışmaların hızlı yapılması için bir komisyon kurulmalı ve çalışmalarını belli aralıklarla meclisi ve Malatya Halkını bilgilendirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.” Soruları ve önerileri yer almıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesinin, afet, eylem, planı, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });