Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 18:16 Bu haber 2831 kez okundu
 
Bu yasağın koronayla ilgisi yok
Korona virüs nedeniyle yasakların (Önlemlerin) art arta geldiği günlerde Tarım ve..
Tarım Haberi
Bu yasağın koronayla ilgisi yok

Korona virüs nedeniyle yasakların (Önlemlerin) art arta geldiği günlerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden de bir yasak geldi. Korona virüsle ilgisi olmayan bu yasakı su ürünlerine getirilen av yasağını kapsıyor. 01 Nisan-30 Haziran günlerini kapsayan su ürünleri av yasağının başlaması nedeniyle İl Müdürlüğünden yağılan açıklamada;  
"Gıda üretimimizin arttırılması için büyük uğraşlar verildiği ve işsizliğin önlenmesi için nasıl çalışmalar yapıldığı herkesçe bilinmektedir. Değerli balıkçılarımızın da böylesine kazanç mücadelesi içinde olduğunu biliyoruz. Su ürünleri, hızla artan nüfus için hem büyük bir besin kaynağı potansiyeli, hem de insanların dengeli beslenmesinde eşsiz bir gıda olduğu için; balıkçılık dünyada ve ülkemizde gittikçe daha da önem kazanan bir iş sahası olmaktadır.
Balıkçılığımızın geleceği büyük ölçüde yasaklara uymaktan geçmektedir. Avlanma yasaklarına uyarak üzerimize düşen vazifeyi büyük ölçüde yapmış olacağız. Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türleri geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve balıkçıların geleceği için konulmuştur.
13 Ağustos 2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 Numaralı Su Ürünleri Tebliği hükümleri gereğince;
İlimizdeki iç sularda 1 Nisan - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında sazangillerin avcılığı yasaktır. Amatör ( Sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/2 Numaralı Tebliğ hükümlerine göre; İlimiz iç sularında 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Sportif ( Amatör ) amaçlı da olsa sazangillerin avlanması yasaktır. Genel olarak avlanmanın yasak olduğu bu dönemde, avlanılması yasak olan su ürünlerinin satışı, nakli ve imalatta kullanılması da yasaktır. Aksine hareket edenler hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerine göre yasal işlem yapılacaktır.
4/1 ve 4/2 Numaralı Tebliğler ile getirilen yasak, sınırlama ve düzenlemeler hakkında daha kapsamlı bilgi Bakanlığımıza ait internet adresinden (www.bsgm.gov.tr ) veya Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden elde edilebilecektir.
- BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,
- BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,
- BALIK NESLİNİ YOK ETMEYELİM
- AVLANMA YASAĞINA UYALIM, UYMAYANLARI İKAZ EDELİM.
Bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanları Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine, Belediye Zabıta Amirliklerine veya bağlı bulunduğu mahalle Muhtarlarına bildirilmesini;" duyurusu yer aldı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yasağın, koronayla, ilgisi, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });