Haber Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 00:10
 
Bu hale kim getirdi?
Plansız- programsız verimli toprakların sağını-solunu-önünü arkasını..
Çevre Haberi
Bu hale kim getirdi?

Plansız- programsız verimli toprakların sağını-solunu-önünü arkasını yapılaşmaya açtı, sonra da büyümemi engelliyor, trafik akışına ve sıkışıklığa neden oluyor diyerek kalan son alana da göz koydu. Aşama aşama verimli tarım topraklarını ve bölgeye özgü ürün (meyve)desenini barındıran bağlık bahçelik alanların bulunduğu Bostanbaşı- Karakavak ve Tecde bölgesini yapılaşmaya açan Malatya (Büyükşehir) Belediyesi, şimdide son kalan 218 hektarlık alanı yapılaşmaya açmak için kamu yararı kararı alınması için var gücüyle çalışıyor. Bölgenin, mevcutta oluşmuş yoğun yapılaşmanın ortasında kalmakta, doğu-batı aksında trafiği kısıtlamakta ve devamlılığı aksatmakta olduğu gibi gerekçelerle acil kamu yararı alınmasını istemekte.

Büyükşehir Belediyesinin Kamu Yararı Kararı alınması için Bakanlığa yazdığı gerekçelerde;

“Kamu yararı kararı talep edilen alan; yürürlükteki imar planında tarım alanı olarak planlanmış olup Malatya İl merkezinde önemli bir eşik haline gelmiştir. Bu eşik hızla büyüyen ve gelişen ilimizin tam ortasında kaldığından kentin güney kısmında doğu-batı yönünde ulaşım akslarının devamlılığının bu alanda sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bahse konu alan mevcutta oluşmuş yoğun yerleşim alanlarının ortasında yer aldığından mekansal kullanımların entegrasyonunun sağlanmasını engellemektedir. Bu nedenle söz konusu alanda imar planı yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Kent içerisinde sıkışıp kalan tarım alanı, ekonomik anlamda tarımsal bir katkı sağlamadığı gibi planlı alanlar arasında kentsel hizmetlerin birbirleriyle olan geçirgenliğini de olumsuz etkilemektedir. Kentsel kullanım fonksiyonlarının yoğunlukta olduğu bu bölge içerisinde kırsal yaşamın devam ettirilmesinin mümkün olamayacağı aşikârdır.

Kentin ortasında kalan yaklaşık 218 hektarlık alanın tarım dışı amaçlarla kullanılması ile Karakavak, Bostanbaşı ve Tecde Mahallelerinde mevcut oluşmuş yoğun yerleşim alanlarının entegrasyonunun sağlanması, ilimizin mekansal kullanımlarının bütünleştirilmesi doğu-batı yönündeki erişilebilirliliğin sağlanması ve kentin ana arterleri üzerinde oluşan trafik yoğunluğunun giderilmesi amaçlanmaktadır.

 Karakavak, Bostanbaşı ve Tecde Mahalleleri İl merkezinde önemli bir eşik haline gelmiştir. Eşik hızla büyüyen ve gelişen ilimizin tam ortasında kaldığından kentin güney kısmında doğu-batı yönünde ulaşım akslarının devamlılığının sağlanmasını engellemektedir.

Kentin gelişmesiyle beraber kuzey-güney doğrultusunda yaklaşık 3 Km uzunluğuna sahip tarım alanı, erişilebilirliliği kısıtlamakla beraber kentin güneyindeki yoğun trafiğe sahip Yeşilyurt Caddesine de kent içindeki ulaşım akslarına da ekstra trafik yükü oluşturarak sıkışıklığının ve yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Ayrıca bahse konu alanın doğu ve batısında yoğun konut alanları bulunmakta olup kent içindeki kullanımların birbirleriyle olan ilişkilerini verimli ve sağlıklı olarak kullanımlarına engel teşkil etmektedir.” Gibi gerekçeler sıralandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, hale, kim, getirdi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });