Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 19:53
 
Bina cepheleri sağlıklaştırılıyor
Cephe Sağlıklaştırma’ projesi ilk olarak Hıroğlu Mahallesinde hayata..
Kültür Haberi
Bina cepheleri sağlıklaştırılıyor

Çırmıhtı ve Gündüzbey’de bulunan tarihi binalar ile dükkanların dış cephesini tarihsel kimliğine uygun hale getirmek için “Cephe Sağlıklaştırma” projesini başlattı. Yeşilyurt Belediyesi tarafından başlatılan cephe sağlıklaştırma projesi ile ilgili yayınlanan bültende;

32 Bina, tarihi dokuya uygun hale getirildi

“İlçenin tarihi ve kültürel mirasını korumanın yanı sıra yöresel lezzetlerini iç ve dış turizme kazandırmak adına ciddi yatırımların hayata geçmesini sağlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatıyla başlatılan ‘Cephe Sağlıklaştırma’ projesi ilk olarak Hıroğlu Mahallesinde hayata geçti. Yeşilyurt Belediyesi Tesisler Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşen çalışmalar kapsamında Hıroğlu mahallesinde bulunan 11 dükkân ile 21 evin dış cepheleri Osmanlı motiflerine uygun mimariyle baştan aşağıya iyileştirilip, tarihi dokuya uygun hale getirildi.

Gündüzbey’de 13 bina tamamlandı

‘Yeşilyurt Kentsel Tasarım’ ve ‘Lezzet Vadisi’ projeleri çatısı altında Çırmıhtı ve Gündüzbey bölgelerini kapsayan restorasyon, değişim ve dönüşüm projelerini bir bütün halinde sürdüren Yeşilyurt Belediyesinin kendi imkanlarıyla hayata geçirdiği ‘Cephe Sağlıklaştırma’ projesinin ikinci etabı ise Gündüzbey İs metpaşa caddesinde uygulandı.

Yapılan teknik analizler, bina incelemeleri ve hazırlanan projelerin neticesinde başlayan çalışmalar kapsamında; 8 ev ile 5 dükkânın dış cepheleri yenilenirken, kalan 8 binadaki çalışmalarda yakın zamanda tamamlanacak.

Estetik bir görüntüye kavuşturuluyor

Çırmıhtı ve Gündüzbey’in tarihsel zenginliklerini iç ve dış turizme kazandırmak adına ciddi yatırımlar yaptıklarını söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Özcan, “ Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’ın büyük bir özenle üzerinde durduğu ‘Lezzet Vadisi’ yatırımları çatısı altında başlattığımız ‘Cephe Sağlıklaştırma’ projemiz tarihi bölgelerimizdeki binaların daha estetik bir görüntüye ulaşmasını sağlamıştır. Tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çekici bir atmosfere sahip bu bölgemizin değerini daha da artırmak için; turizmden hak ettiği yere ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Belediye Başkanımızın talimatları neticesinde Tesisler Müdürlüğümüzün koordinasyonunda devam eden ‘Cephe Sağlıklaştırma’ projemiz kapsamında ilk olarak Hıroğlu Mahallesi Lezzet Caddesinde bulunan toplamda 32 binamızın dış cephelerini tarihi dokuya uygun hale getirdik, ekiplerimizin büyük titizlik ve özenli çalışmalarının ardından bölgemizdeki binaların çehresini değiştirdik. Yeşilyurt Belediyemizin bütçesi ve imkânlarıyla hayata geçirdiğimiz projemizin ikinci etabı kapsamında Gündüzbey İsmetpaşa caddesinde bulunan 13 binamızın dış cephelerini yenileyen ekiplerimiz, kalan 8 binanın yapım işlerine devam etmektedir. Projemizin temel amacı; tarihi

sokaklarımızın çağdaş bir görünüme kavuşması, mimarlık ve şehircilik kuralları çerçevesinde kent estetiğine katkı sağlayacak düzeye ulaşmasıdır. Bu tür farklı projeler ve yenilikler sayesinde bölgemizin turizm potansiyelini artırıp, yerli ve yabancı turistlerin daha fazla ilçemizi ziyaret etmesini sağlamış olacağız.” İfadeleri yer aldı.

Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilyurt Belediyesi, Sokak sağlıklaştırma, Gündüzbey, Çırmıhtı
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });