Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 16:20
 
Betoncu belediyelere kötü haber
Bölgelerinin gelişmesini inşaat sektörü ile (betonlaşmada)..
Tarım Haberi
Betoncu belediyelere kötü haber

Malatya'nın betoncu belediyelerine Bakan Pakdemirli'den kötü haber. Bölgelerinin gelişmesini inşaat sektörü ile (betonlaşmada) ve asfalt yollarda gören ve gördükleri her karış toprağı betona ve asfalta dönüştüren Belediye yöneticilerine, Bakan Pakdemirli’den kötü haber. Uşak’ta düzenlenen bir toplantıya katılan Bakan Pakdemirli, “Net söylüyorum, tarımsal ovalarımıza tek bir çivi dahi çaktırmayacağız.” Diyerek tarım alanlarının koruma altında olduğunu belirtti.

Yaklaşık 100 bin hektar alanlık toprağı, Büyük Ova kapsamına alınan Malatya’nın,  Fındıkköy Ovası, Erkenek Ovası, Kurucaova Ova, Malatya Ovası, Doğanşehir Ovası ve Yazıhan Ovası “Tarımsal SİT” alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştı.  

Bakan Pakdemirli’nin Eşak’taki konuşması ile ilgili yayınlanan haberler özetle şöyle;  

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda (UTSO) düzenlenen sektör değerlendirme toplantısında, sorunları yerinde görmek ve sektör temsilcilerin taleplerini almak için il il dolaştıklarını belirtti.

Bakan Pakdemirli, kent genelinde üretimi ve işletmelerin verimliliğini artırmak için 36 bin 600 dekar alanda toplulaştırma çalışması yapıldığını, önümüzdeki 10 yıl içinde de 1,8 milyon dekar alanın tamamının toplulaştırılacağını bildirdi.

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovaları “Tarımsal Sit” alanı ilan ettiklerini ve bu kapsamda 657 bin dekar alana sahip 6 tarımsal ovayı koruma altına aldıklarını anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Net söylüyorum, tarımsal ovalarımıza tek bir çivi dahi çaktırmayacağız. Ülkemizin tarımsal üretimini güvence altına alacağız.” İfadeleriyle tarımsal alanların SİT kapsamında olduğunu ve kesinlikle amacı dışında kullanılmayacağını belirtmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Betoncu, belediyelere, kötü, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });