Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 16:13
 
Belki TMO’nun gündemine girecek
İnşallah önümüzdeki süreçte kayısı, lisanslı depo vesilesiyle belki TMO'nun..
Tarım Haberi
Belki TMO’nun gündemine girecek

Kaba inşaatı yüzde 75 civarında tamamlanan Lisanslı Depo ile ilgili konuşan TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Ahmet Güldal, “"Kaba inşaatının hemen hemen tamamlanma aşamasına geldiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte kayısı, lisanslı depo vesilesiyle belki TMO'nun gündemine girecek. Biz TMO olarak, bu konuda tüm hazırlıklarımızı güncel tutmak durumundayız. Pozitif yaklaşan Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye bilgi aktarmak durumundayız." İfadeleriyle TMO olarak kayısı piyasasına girmeye hazır olduklarını belirtti.

Tarımsal eğitimin 176. Yılı nedeniyle düzenlenen törene katılmak için Malatya’ya gelen TMO Genel Müdürü Güldal, Ticaret Borsasını ziyaret etti. Borsa Başkanı Ramazan Özcan, Lisanslı inşaatı devam eden lisanslı depoculuk ve Borsanın çalışmalar hakkında Genel Müdür Güldal’a bilgiler verdi. Ziyaretle ilgili Ticaret Borsasından yapılan açıklama şöyle;

“Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Kuru kayısı lisanslı depoculuk inşaat alanında incelemelerde bulunarak Malatya Ticaret Borsası (MTB)Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. MTB Başkanı Özcan, geçtiğimiz Ağustos ayında ihalesi yapılan lisanslı deponun Eylül ayında inşaatına başladıklarını söyledi.

Kuru kayısı lisanslı depocusun yüzde 75’nin tamamlandığını belirten Özcan, “İçeride 4 ana depodan ikisinin soğuk hava fanları yerleştirildi, diğerlerinin de şuanda inşaatı devam ediyor. Aşağıda da beş bin beş yüz vahşileme alanı mevcut” dedi.

Özcan, Mart ayının sonunda inşaatın tamamlanacağını ifade ederek, “Önümüzdeki kayısı sezonunda kullanılabilecek kuru kayısı lisanslı depo özellikle Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir proje. Uzun zamandır kamuoyunun gündemindeydi. Çok kısa süre içerisinde inşaatı bu hale getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz ” şeklinde konuştu.

Lisanslı deponun bu yılki kayısı sezonunda kullanılabilmesi, ayrıca TMO’nun da ürün alarak kayısıyı regüle edebilecek hale getireceklerini kaydeden Özcan şöyle konuştu:

“2020 yılı kuru kayısı da önemli bir yıl olacak. Lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi hem de TMO ürün satın alacak olması ve taban fiyat belirlemesi ile ilgili çok önemli yıl olacak. Lisanslı depo ile birlikte kayısı da önemli bir sayfa açacağız. Üreticinin elde ettiği ürünleri depoda sağlıklı ve hijyenik koşullarda muhafaza edilecek. Üreticinin Temmuz ve Ağustos ayında oluşan maliyetlerdeki finansman giderini karşılayacak olan yeni bir sistem geliyor. Bankalardan faizsiz kredi ile sağlayacak. Ayrıca üreticilerimiz Tarım Bakanlığı’nın da sağladığı imkanlardan faydalanacak. Yine Türkiye ürün ihtisas Borsası Elektronik satış salonları ile kayısı bir yatırım aracı haline gelecek. 2020 kayısıda yeni bir sayfa açacak. Lisanslı depo da bunun en önemli ittirici gücü haline gelecek.”

Tüm hazırlıkları güncel tutuyoruz

Fırat Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği iştirakı LİDAŞ'ın finansman ettiği, Malatya Ticaret Borsası’nın da girişimleriyle Kuru Kayısı Lisanslı Depo inşasının devam ettiğini kaydeden Güldal, şöyle konuştu:

"Kaba inşaatının hemen hemen tamamlanma aşamasına geldiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte kayısı, lisanslı depo vesilesiyle belki TMO'nun gündemine girecek. Biz TMO olarak, bu konuda tüm hazırlıklarımızı güncel tutmak durumundayız. Pozitif yaklaşan Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye bilgi aktarmak durumundayız."

Ziyarette Başkan Özcan tarafından TMO Genel Müdürü Güldal’a kayısı hediye edildi.” İfadeleri yer aldı.

gazetemalatya.com-MTB Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belki, TMO’nun, gündemine, girecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });