Haber Detayı
17 Aralık 2020 - Perşembe 19:22
 
Belediyelerden ciddi ve gerçek destek bekliyoruz!
belediyelerimizin, Gaziantep, Elâzığ ve diğer belediyelerdeki çalışmaları örnek alarak bu sürece reel,
EKONOMİ Haberi
Belediyelerden ciddi ve gerçek destek bekliyoruz!

TSO Başkanı, korona virüs salgını sürecinde belediyelerin, işinsanlarına gerçek ve ciddi anlamda destek vermelerini istedi.  Deprem ve korona virüs salgını nedeni ile kiracılarından yaklaşık 1 yıldır aidat almayan TSO, şimdi de Aralık ve Ocak Ayı kiralarını almayacağını ilan etti. TSO Başkanı Sadıkoğlu; “Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz, bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz. Ancak bu süreci hep birlikte dayanışma halinde yürütmemiz gerekiyor. TSO olarak beklentimiz belediyelerimizin, Gaziantep, Elâzığ ve diğer belediyelerdeki çalışmaları örnek alarak bu sürece reel, ciddi katkılar sunmasıdır. Bu sürecin de takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum. Biz tüm esnaflarımızı pandemi sürecinde ayakta tutabilmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadeleriyle yerel yönetimlerden (Belediyelerden) ciddi ve gerçek anlamda katkı beklediklerini ifade etti.

Deprem sonrası yaşanan korona virüs salgınından ekonomik anlamda olumsuz etkilenen iş insanlarına destek kampanyası çerçevesinde İŞGEM yerleşkesinde faaliyet gösteren işlikleri ziyaret eden TSO Heyeti, işyerlerinden korona virüs salgını nedeniyle 2 kira ücreti almayacakları söyledi. Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 1.OSB ve MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Dündar, MTSO Meclis Başkan Yardımcısı Hakan Er ve MTSO Meclis Divan Üyesi Ayhan Altunok oluşan heyetin ziyaretinde konuşan Oda Başkanı Sadıkoğlu, “Şu an burada üretim yapan ve istihdam alanı oluşturan işletmelerimize pandemi sürecinde yaşadıkları ekonomik zorluklar karşısında destek olabilmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda buradaki 52 adet işletmemizden yaklaşık 1 yıldır aidat almıyorduk. Yönetim kurulu üyelerimiz ve yetkili diğer arkadaşlarımızla istişarede bulunarak buradaki işliklerimizden Aralık ve Ocak aylarında kira almama kararı verdik. Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz, bundan sonraki süreçte de yanlarında olmaya devam edeceğiz. Ancak bu süreci hep birlikte dayanışma halinde yürütmemiz gerekiyor. Ticaret ve Sanayi Odası olarak beklentimiz belediyelerimizin, Gaziantep, Elazığ ve diğer belediyelerdeki çalışmaları örnek alarak bu sürece reel, ciddi katkılar sunmasıdır. Bu sürecin de takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum. Biz tüm esnaflarımızı pandemi sürecinde ayakta tutabilmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Kuluçka merkezi gibi

2. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve 52 adet işletmenin yer aldığı İŞGEM’in bir kuluçka merkezi mahiyetinde olduğunu belirten Sadıkoğlu, “Bu işliklerde atölye şeklindeki üreticilerimizin büyüyüp OSB’mizde yatırım yapabilir hale gelebilmelerinin önünü açıyoruz. Buradaki işletmelerimizin çoğunluğu küçük ve orta ölçekli işletmeler. Önümüzdeki süreçte İŞGEM Mesleki Eğitimle Büyüyor projemiz ile OSB’mizde bulunan 200 dönümlük alanımızda 80-100 tane işlik yapıp buranın daha büyüğünü KOBİ’lerimiz için hazır hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

İşliklerde 110 işçi istihdam edilmekte

İŞGEM Müdürü Necip Cengil, İŞGEM’in 2015 yılından bu yana MTSO uhdesinde çalışma yürütmekte olduğunu belirterek, “Şu anda 52 tane işliklerimiz var ve bu işliklerde 110 personel çalışmakta. Gıda, tekstil, mekanik, otomasyon, pazarlama, dış ticaret alanlarında firmalar çalışma yürütmekte. İŞGEM Müdürlüğü olarak burada bulunan girişimcilerimizin iş planlarını ücretsiz yapıyoruz. İşlerini geliştirmeleri noktasında ücretsiz eğitim imkânı sunuyoruz. KOSGEB ve bakanlıklara sundukları projelerini takiplerini yapıyoruz. Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızın desteği ile buradaki 52 işletmemizden kira almayarak onlara destek sunduk. Daha önce başlattığımız aidat almama uygulamasının da devam edeceğini ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yetkililerden teşekkür..

İŞGEM’de faaliyet gösteren firma yetkililerinden Ahmet Korkmaz, “Firma olarak bölgenin en büyük özel gıda kontrol laboratuvarını İŞGEM’e kurduk. Bu konuda sayın başkanımızın desteği çok büyük oldu. 15 tane istihdamımız var. Pandemi döneminde Sayın başkana ve İŞGEM’e bizlere sunduğu destekten dolayı teşekkür ederim. Yaklaşık bir yıldır aidat ödemiyoruz. Bir süre kira alınmayacak olması da çok iyi oldu” dedi. İŞGEM Binasında kafe işleten Erkan Akın ise; “Pandeminin başladığı günden bu yana bizlerden aidat alınmıyor. Bu durum bizleri çok memnun etti. Geçtiğimiz günlerde bizleri ziyaret eden TSO başkanımıza içinde bulunduğumuz sıkıntıları anlatmıştık. Sağ olsun Oğuzhan Başkanımız da kısa sürede bizler için güzel bir karar aldı. Ocak ve şubat aylarında kira alınmayacak olması bizleri çok rahatlattı. İŞGEM esnafı olarak Oğuzhan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Bir başka firma yetkilisi Mevlüt Karlık da, “2 yıldır İŞGEM’de branda üzerine çalışma yapıyoruz. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ve İŞGEM sayesinde işlerimizi geliştirim büyütme fırsatı bulduk. Şu anda 4 kişiyi istihdam etmiş bulunmaktayız. 3. OSB’den yer tahsisi başvurumuz oldu, eğer sonuçlanırsa yeni yatırım yaparak hem mevcut işimizi orada daha da büyütmek, hem de yeni bir sektörle birlikte daha fazla istihdam yapmayı planlıyoruz” dedi. Firma yetkilisi Sıtkı Zafer Doğan da şunları söyledi; “Firma olarak yerli otomasyon ve yazılım üzerine çalışmalar yapıyoruz. OSB’lere sunulan teşviklerden yararlanma imkânımız oluyor. Bu konuda bizlere kapı açan Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızın kıymetli Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’na ve İŞGEM müdürlüğüne teşekkür ederim. Başkanımızın başlattığı yerel esnafa destek kampanyasını gönülden destekliyoruz. Malatya halkına da seslenerek, alışverişlerini yerel esnaftan yapmalarını, ticaretlerini Malatya’daki firmalardan yapmalarını rica ediyorum.” Dediler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TSO, pandemi süreinde, belediyelerden,ciddi destek, Elazığ, G.Antep,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });