Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 17:31
 
Başkan Koca ne yaptığınızın farkında mısınız?
Malatya İl genelinin 2040 yılı projeksiyonu doğrultusunda, ilçelerin, olası nüfusunun yanı sıra..
Tarım Haberi
Başkan Koca ne yaptığınızın farkında mısınız?

Haber-Yorum: Yaşar KARAASLAN 

Malatya İl genelinin 2040 yılı projeksiyonu doğrultusunda, ilçelerin, olası nüfusunun yanı sıra; gelişim- yerleşim, sanayi, ticaret, turizm, kültürel-doğal, kamu ve sosyal ile yeşil alanların belirtildiği ve Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı 1.5000’lik nazım imar planlarına bir çok ilçenin haklı-haksız itirazları olduğunu biliyorduk. Başta Battalgazi ve sizin (Kale İlçeniz) itirazlarınız, daha çok yapılaşma alanları ve yoğunluk artışı talepleri doğrultusundaydı. İlçe nazım imar planlarını (Battalgazi ve Yeşilyurt hariç) Pandemi sürecinde pekiyi takip edemediğimiz için planları gündeme taşıyamamış ve tartışılmasını sağlayamamıştık.

İddialar üzerine

Sayın Murat Koca, Kale ilçemizin verimli tarım alanlarının imara açılması (Sizin bir paylaşımınızdan da merak ederek) ile ilgili iddialar bir süre(Ağustos sonlarıydı sanırım) önce bizimde kulağımıza gelmişti. Sizlere bu konuda ile ilgili görüşme talep ettiğimizde “Şu Ankara yolundayım, dönüşte görüşelim” demiştiniz. Korna virüs salgını, hem bizim hem de sizin yoğun gündeminiz nedeniyle görüşmemiz gerçekleşmemişti.

Sayın Başkan; Sözcü Gazetesinde yer alan ifadeler doğruysa;

Siz o arazileri imara açtığınızı “ Kaldı ki imar açılacak dediğinizde bile diğer gün hemen açılmaz bunun en az 3-5 yıl planları sürüyor. Bugün dahi bitse istenmediği taktirde özel mülkiyete giremezsiniz. Biz vatandaşımızı üzecek ve zararına olacak hiçbir iş yapmayız.” İfadeleriyle kabul etmiş oluyorsunuz!

Ayrıca;

Bizim imarla ilgili yaptığımız şey boş olan yeri bütünleştirip milletin hizmetine sunmak. Zaten orada herhangi bir ağaç kesme gibi bir durum yok. İmara açıldı, tarım bitecek diye bir şey yok. İsteyen bahçe tarımını, isteyen inşaatını yapabilir.” İfadeleriyle tarımı da, inşaatı da isteyen yapabilir demeye getiriyorsunuz. Tarımla –inşaatın bir arada olmayacağını TEKNİK ELEMAN (MİMAR) olmanız hasebiyle eniyi  bilenlerden biri olduğunuz için ahkam kesmeyeceğim.

Fakat şunu söylemek durumundayım:

O zaman ada-bölge parsel bazlı imar planlarını niye yapıyorsunuz? Bırakın herkesi istediğini yapsın.

Sözcü Gazetesinde (Eğer doğruysa) yer alan 3 paragraflık açıklamanızda itiraz edilecek o kadar çok şey var ki?

İlçe merkezinin yerleşim alanının yanlışlığı başta olmak üzere imarla ilgili birçok sorun yaşadığınızı biliyoruz ama ÇÖZÜMÜ verimli Toprakları yok ederek Betonlaştırmak değildir.

O nedenle diyoruz ki ne yaptığınızın farkında mısınız?

Konu ile ilgili Kale Belediye Başkanı Murat Koca’nın Sözcü Gazetesinde yer alan açıklaması şöyle;   

“Kale İlçe Belediye Başkanı AKP'li Murat Koca ise tarımsal arazilerin imara açılmasıyla ilgili şunları kaydetti;

* İddiaların hepsi yanlış bilgi, imar açılması kendilerinin de arzu ettiği bir talep. Orada bulunan 20 evde yaşayan kişiler muhtarlıklar başka yere gider kaygısıyla buna engel olmaya çalışıyorlar.

* Bizim imarla ilgili yaptığımız şey boş olan yeri bütünleştirip milletin hizmetine sunmak. Zaten orada herhangi bir ağaç kesme gibi bir durum yok. İmara açıldı, tarım bitecek diye bir şey yok. İsteyen bahçe tarımını, isteyen inşaatını yapabilir.

* Verilen bilgilerin çoğu yanlış. Kaldı ki imar açılacak dediğinizde bile diğer gün hemen açılmaz bunun en az 3-5 yıl planları sürüyor. Bugün dahi bitse istenmediği taktir de özel mülkiyete giremezsiniz. Biz vatandaşımızı üzecek ve zararına olacak hiçbir iş yapmayız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ne yaptığınızın, farkında mısınız, Malatya, Kale Belediyesi, Murat Koca
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });