Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 18:24
 
Başarının 4 dönemi; “Eşek-maymun-adaptasyon ve yaratıcılık
EĞİTİM Haberi
Başarının 4 dönemi; “Eşek-maymun-adaptasyon ve yaratıcılık

 

Prof. Dr. Büyükerşen’den başarılı olmanın püf noktaları.  Malatya TED Koleji öğrencileri ile bir araya gelen Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Açık öğretim fakültelerinin kuruluş sürecinde yaşananları ve hayatta başarılı olmanın 4 önemli dönemi olduğunu ve bu dönemlerin özelliklerini anlattı.

TED Koleji Konferans Salonunda yapılan ve Büyükerşen’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa, CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, TED Malatya Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Bülent İlhan, meclis üyeleri, öğrenci velileri ile öğrenciler katıldı.

Açıköğretim Fakültelerinin ortaya çıkış öyküsü

Prof. Dr. Büyükerşen, yaşam öyküsünün ilk-orta öğrenim yıllarını anlatarak başladığı konuşmasını “ O zamanlar her yerde üniversite yoktu ve sınavla üniversite kazanılıyordu. Sınavlara girdiğin dönemde 2 kardeşim de sınavı kazanmıştı. ‘3 Çocuğu nasıl okutacağım?’ diye üzülen babamı görünce vazgeçmiştim ama araştırmalarım sürüyordu. O zamanlar üniversitelerde devam zorunluluğu vardı. Devam zorunluluğu olmayan Ankara Hukuk Fakültesine kaydımı yaptırdım ama diğer taraftan da okumak isteyen fakat üniversiteye giremeyen yüzbinlerce öğrenci için neler yapabilirim diye düşünüyordum. Radyo veTV’lerle bu gençlere ulaşılabilinirdi. Uzun uğraşlar sonunda 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla ‘Türkiye için Açıköğretim Modeli Projesi’ hazırladım ve dönemin Başbakanı (1973) Bülent Ecevit’e sundum. O dönemde üniversite hocaları “ Açıktan eğitim mi olurmuş?” diyerek karşı çıktılar. Kıbrıs Barış Harekatı, hükümetin devrilmesi ile proje fara kalkmıştı. Ama ben her gittiğim yerlerde verdiğim konferanlarda bu projemi anlatyama devam ediyordum. 1980 İhtilalinden 2 yıl sonra, projemi duymuş olan Kenan Evren, Eskişehir’de bulunduğu bir sırada, ‘Uzaktan eğitim projesi olan bir genç vardı. Burada mı Buradaysa gelsin?’demiş. Yanlarına gittim ve projemi onlara anlattım. O zamanlar YÖK Kanunu hazırlanıyormuş. “İhsan Bey’e (Doğramacı) söyleyin bu açık öğretim Fakültelerini de kanuna eklesin. İlk yıl 200 öğrenci bekliyorduk. 600 başvuru oldu. Şimdi ise dünyanın değişik ülkelerinde milyonlarca öğrencimiz var” diyerek Açık Öğretim Fakültelerinin ortaya çıkışı ve kuruluş süreçlerini özet olarak aktardı.  

Başarılı olmanın 4 önemli dönemi

Hayatta başarılı olmanın 4 önemli dönemi olduğunu belirten Prof. Dr. Büyükerşen, bunların eşek, maymun, adaptasyon ve yaratıcılık dönemleri olduğunu söyledi ve devamla;

Eşek dönemi

“Biliyorsunuz eşek çalışan bir hayvandır. Çok çalışır, çok yük taşır yetmez sahibini de üstünde taşır. Bu kadar çok çalışmasına rağmen az yer. İnsalarda ilk dönemlerinde çok çalışır ama az kazanır. O nedenle başarıya giden yolun ilk basamağı olan döneme “eşek” dönemi

Maymun dönemi:

Maymunlar, gördüklerinin aynısını tekrar tekrar yaparlar. O nedenle başarının ikinci dönemine “maymun” dönemi diyoruz.  

Adaptasyon

Başarının 3. Dönemi ise adaptasyon dönemidir. kazanımların kendilerine adapte edilmesidir.

Ve yaratıcılık

Başarının son dönemi ise, eşek, maymun ve adaptasyon dönemlerinde elde edilen kazanımları yaratıcılığa çevirmektir.” Diyerek başarılı olmanın yollarını özet olarak aktardı. Konferans, öğrencilerin soru bölümü ve okul Müdürü Kemal Taner’in Prof. Dr. Erşen’e günün anısı için plaket takdiminden sonra sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başarının, 4, dönemi;, “Eşek-maymun-adaptasyon, ve, yaratıcılık,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });