Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 15:34 Bu haber 1475 kez okundu
 
Bakanlık ile TÜİK verilerinde çelişki var!
Bakanlık farklı bir şey söylüyor; TÜİK, valilikler, belediyeler...
SİYASET Haberi
Bakanlık ile TÜİK verilerinde çelişki var!

Dağlık Bakanlığının düzenli olarak yayınladığı COVİD 19 raporlarının TÜİK ve Mezarlıklar Müdürlükleri verileriyle çeliştiğini belirten CHP’li Ağbaba, “Bakanlık farklı bir şey söylüyor; TÜİK, valilikler, belediyeler, en önemlisi doktorlar ve hastaneler farklı şeyler söylüyor. Bizim derdimiz tartışmak değil; önce halkımızın sağlığı, sonra şeffaflık. Ancak Sağlık Bakanlığının verilerinde sadece gün, ay ve yıl doğru olunca, halk sağlığı için doğruları açıklamanın elzem olduğunu düşünüyoruz.” Diye konuştu.

 

Konu ile ilgili basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşmasından satır başları şöyle;

MALATYA’DA VEFAT SAYISINDA OLAĞANDIŞI BİR ARTIŞ VAR!

“Türkiye İstatistik Kurumu ve Malatya Belediyesi’nin rakamları karşılaştırıldığında, Malatya’da 2015’ten bu yana Ağustos ayı için ortalama vefat sayılarının 376 olduğu; ancak bu yıl pandemiyle birlikte bu sayının 500’e çıktığı görülüyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerinde ise 3 ila 30 Ağustos tarihleri arasında Malatya, Elâzığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illerinde 23 hastanın korona nedeniyle vefat ettiği açıklandı. Bu yıl sadece Malatya’da vefat sayısında olağandışı bir artış varken, nasıl oluyor da Ağustos ayında tüm bu sekiz ilimizde 23 yurttaşımız vefat etmiş oluyor, anlamak ve açıklamak mümkün değil. Malatya’da doğal ölüm hızı bir anda yüzde 30 artmış olabilir mi? Elbette hayır. Sağlık Bakanlığı açıkladığı verilerle halka alenen yalan söylüyor, yanlış bilgi veriyor ve pandemiyle mücadele sürecini şeffaflık uzak tutumuyla baltalıyor.

 

SAĞLIK BAKANLIĞININ VERİLERİNDE SADECE GÜN, AY VE YIL DOĞRU!

“Türkiye’nin pandemiyle mücadele sürecinde yurttaşlarımız, ne yazık ki, kaderine terk edilmiş durumdalar. Maskeyi dahi bedava dağıtamayan iktidar, önce pandemi üzerinden partimizi ve belediyelerimizi hedef aldı, şimdi de ekonomik krizi bastırmak için pandemiyle mücadeleyi tümden bıraktı. Koronavirüs rakamlarına baktığımızda devletin neredeyse tüm kurumlarının birbirinden farklı açıklamalar yaptığını görüyoruz. Bakanlık farklı bir şey söylüyor; TÜİK, valilikler, belediyeler, en önemlisi doktorlar ve hastaneler farklı şeyler söylüyor. Bizim derdimiz tartışmak değil; önce halkımızın sağlığı, sonra şeffaflık. Ancak Sağlık Bakanlığının verilerinde sadece gün, ay ve yıl doğru olunca, halk sağlığı için doğruları açıklamanın elzem olduğunu düşünüyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanlık, ile, TÜİK, verilerinde, çelişki, var!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });