Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 22:31
 
AKP’den üst düzey istifa!
AKP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi partisinden istifa etti. Kesin ihraç talebiyle
SİYASET Haberi
AKP’den üst düzey istifa!

AKP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi partisinden istifa etti. Kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevkedilen AKP Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Alabaş, partisinden istifa ettiğini bir basın toplantısyla açıkladı. Yaklaşık 3 ay önce youtube kanalında yaptığı bir söyleşi nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılan ve 7 gün içinde savunması istenen Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Alabaş, “Görev sürem boyunca Yeşilyurt’umuzu en güzel şekilde Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediye Meclisinde temsil etmeye çalıştım. Fakat 15 ayı geçen süre zarfında yerel siyasi aktörlerle siyaset anlayışımız arasında derin farklılıklar olduğunu üzülerek gördüm” ifadeleriyle AKP’den istifa ettiğni duyurdu. Alabaş, meclis üyeliğ görevini bağımsız olarak sürdüreceğini açıkladı.

AKP Malatya İl Disiplin Kurulu’na sevkedilen ve savunması istenen Murat Alabaş, ofisinde düzenlediği basın toplantısında, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Basın mensuplarına açıklama yapan Alabaş, “2015 yılında Avrupalı Türklerini temsilen AK Partiden milletvekili aday adayı oldum. 2019 mahalli seçimlerinde de yapılan davet üzerine memleketime hizmet etmek gayesiyle AK Parti Yeşilyurt Meclis Üyeliğine seçildim ve aynı zamanda Yeşilyurt’umuzu Malatya Büyükşehir Belediye Meclisinde temsil ettim. 2019 yerel seçimlerinde AK Partili dostlarımızın nazik davetlerini kırmayarak Yeşilyurt Meclis Üyeliğine aday oldum ve hemşerilerimizin destekleriyle Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldum. Uzun yıllar birçok Sivil Toplum Kuruluşunda görev yapmış biri olarak bilgi, birikim ve tecrübemi siyaset arenasında da hizmete dönüştürmek istedim. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan hizmet seferberliğinde çorbada bir tuzumuz olsun diyerek. Görev sürem boyunca Yeşilyurt’umuzu en güzel şekilde Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediye Meclisinde temsil etmeye çalıştım. Fakat 15 ayı geçen süre zarfında yerel siyasi aktörlerle siyaset anlayışımız arasında derin farklılıklar olduğunu üzülerek gördüm” dedi.

Alabaş, “Hizmet etmekten her zaman şeref duyduğum milletime, gönül bağımın her zaman devam edeceği partime olan saygımın gereği yürütmekte olduğum ve bugüne kadar büyük bir onurla siyaset yaptığım AK Parti Malatya il teşkilatı üyeliğimden istifa ettim’’ şeklinde konuştu. Alabaş, “Partimizin genel merkezindeki yöneticilere ve partimizin lideri ve ülkemizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a olan Cumhur ittifakına olan inancım ve gönül bağım devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, disipline sevki ile ilgili konulara değinmeyen Alabaş, partisinden istifa etmesi nedeniyle bağımsız olarak meclis üyeliğini sürdürecek.

İl Disiplin Kuruluna sevk edildi!

Alabaş’ın, bir youtube kanalında yayınlanan röportajında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üst bürokrat atamalarını karadenizlilerden yaptığı, milletvekillerini küçümseyen sözler söylediği, bazı üst bürokratların atanmasına milletvekillerinin engel olduğu yolundaki açıklamalarıyla disiplin suçu işlediği gerekçesiyle 29 Haziran günü savunmasının istendiği, 7 gün içinde savunma vermemesi halinde savunmadan vazgeçmiş sayılacağının kendisine tebliğ edildiği öğrenildi. Alabaş’ın bu süreç tamamlanmadan partiden istifa yolunu seçtiği bildirildi.

AKP Malatya İl Disiplin Kurulu Başkanı İdris Boztaş imzasıyla  Alabaş’a tebliğ edilen savuma talebi yazısında;

Sayın Murat Alabaş;

Youtbe kanalına vermiş olduğunuz röportaj ile ilgili olarak hakkınızda yapılan soruşturmada disiplin suçu teşkil eden;

  • Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız recep Tayyip Erdoğan’ın üst bürokraqt atamalarını Karadenizlilerden yaptığı iddiası,
  • Videoda her ne kadar parti ismi verilmezse de AK Parti milletvekillerini kastettiğnizi ve “sözde milletvekilleri” diyerek Sayın Milletvekillerimizi küçük düşürdüğünüzü,
  • AK Parti devri iktidarlarını kastederek 17 yıldan beri bir vali, bir Emniyet Müdür, bir Müsteşar atanmasına Milletvekillerimizin engel olduğu iddiası vb. Eylemine ilişkin savunmanızı, disiplim yönetmeliğinin 113. Maddesi gereğince savunma yazısını aldığınız tarihten 7 gün içerisinde savunma vermediğiniz takdirde savunmadan vazgeçmiş sayılarak, mevcut delillere göre karar verileceğinin bilinmesini rica ederim”   
Kaynak: Editör:
Etiketler: AKP’den, üst, düzey, istifa!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });