Haber Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 16:45 Bu haber 3758 kez okundu
 
12 yıl daha beklemek istemiyoruz
Yerli otomobil kadar milli ve önemli olduğunu ve 5 yıl içerisinde faaliyete geçeceği söylenen tesisin..
EKONOMİ Haberi
12 yıl daha beklemek istemiyoruz

12 yıldır OYAK tarafından kurulacağı söylenen tesisin; yerli uçak, yerli otomobil ve SİHA’lar kadar milli ve önemli olduğunu ve 5 yıl içerisinde faaliyete geçeceği söylenen tesisin aradan 12 yıl geçmesine rağmen herhangi bir faaliyetinin görülmediği belirten Oda Başkanı Keskin, “Bir 12 yıl daha geçmesini istemiyoruz” ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.  

OYAK’ın Hekimhan’da kuracağı tesisle ilgili TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’in yaptığı yazılı açıklamada;,

“OYAK tarafından Hekimhan ilçesine yapılması planlanan Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi 12 yıldan beri gündemde bulunuyordu. Ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir milli proje olan Zenginleştirme ve Peletleme Tesisinin yapımı yeniden gündeme gelmiştir.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem 2 gün önce yapmış olduğu açıklama da; ‘OYAK, dışa bağımlılığın azaltılmasına dönük bir diğer büyük yatırımını ise Türkiye’nin 6.2 milyon ton pelet ihtiyacının 3 milyon tonunu tek başına karşılayan Hekimhan’a yapacak. 55 ayda tamamlanması hedeflenen Hekimhan Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi’nin, dışa bağımlılığı yıllık 350 milyon dolar azaltması öngörülüyor. Yeni kaynak yaratma hedefiyle kurulacak olan tesis, 750 milyon dolar yatırımla hayata geçecek. Yatırım, Japon JFE Steel ortaklığıyla gerçekleşecek. ‘ bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştır. OYAK bu projeyi Ocak 2008’de açıklamıştı. Proje sadece Türkiye için değil, bölgemiz için önemli bir ekonomik ve sosyal kalkınma projesidir. En az bin kişi için ekmek kapısı olacak. Proje bölgemiz için asrın projesidir, proje büyük devlet olma yatırımıdır. Hekimhan Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi; yeri otomobil, yerli uçak, SİHA’lar kadar önemli ve milli bir projedir. Bu nedenle bir 12 yılın daha geçmemesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bölgemiz içinde kalkınma hamlesi olacak projenin daha hızlı başlatılması için özel desteğini bekliyoruz. Çünkü projenin yaklaşık 5 yılda bitirilmesinin hedeflendiği açıklanmış. Bunun anlamı şu; 5 yılda 1 milyar 750 milyon dolar paranın yurtdışına gitmesi demektir. Bu para yurtdışına gitmemeli ve projeye özel destek verilerek hemen başlatılmalı. Bunu Malatya esnaf camiası olarak baş ustamızdan bekliyoruz. OYAK tarafından 12 yıl geçtikten sonra yeniden ciddi bir açıklama yapıldı, şimdi bir 12 yıl daha geçmesin.” İfadeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tesisin kurulumu için özel desteğini istedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 12, yıl, daha, beklemek, istemiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });